Logo Polskiego Radia
Print

Uroczystości ku czci Matki Boskiej Ostrobramskiej

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 14.11.2017 13:49
  • Ks.Tadeusz Jasiński o Święcie Opieki Matki Bożej Ostrobramskiej
W Wilnie trwa jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych w tym mieście, które gromadzi tysiące wiernych
Ostra Brama w WilnieOstra Brama w WilnieFoto: wikipedia.org/domena publiczna

W Wilnie rozpoczęło się jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych w tym mieście. Osiem dni potrwają uroczystości ku czci Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia.

Święto obchodzone jest w Wilnie od 1735 roku. "Główne uroczystości ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej to są Odpusty Matki Miłosierdzia, które odbywają się w drugim tygodniu listopada" - powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy ksiądz Tadeusz Jasiński z kościoła Św. Ducha w Wilnie.

Korzenie święta sięgają 1761 roku, kiedy założono Bractwo Opieki Panny Maryi. W 1773 roku papież Klemens XIV nadał bractwu dwa przywileje, tym samym udzielając jego członkom odpustów. Pierwszy z odpustów mogli otrzymać w dniu przystąpienia do bractwa i w Święto Opieki Matki Boskiej, a drugi był związany z mszą za zmarłych członków bractwa.

Odpust obchodzony jest obecnie przez osiem dni i gromadzi tysiące wiernych. Wielu z nich, aby oddać cześć Matce Boskiej Ostrobramskiej, pokonuje na kolanach schody prowadzące do cudownej kaplicy. Święto zakończy się w niedzielę.

Z ks. Tadeuszem Jasińskim, proboszczem parafii Św. Ducha w Wilnie, rozmawiał Kamil Zalewski.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt