Logo Polskiego Radia
Print

W Iwano-Frankiwsku ruszył polski festiwal filmowy

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 13.11.2017 16:29
  • Festiwal Polskich Filmów w Stanisławowie. Relacja Wojciecha Jankowskiego.mp3
Na zachodniej Ukrainie uroczyście zainaugurowano Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem"
Foto: pixabay.com/Creative Commons Public Domain CC0

W Święto Niepodległości Polski w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławów) na zachodniej Ukrainie uroczyście zainaugurowano Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem". Festiwal odbywa się po raz szósty.

„Przegląd ten kojarzy się w Stanisławowie z Dniem Niepodległości i jest otwierany właśnie w to święto. Nasza impreza cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem zarówno polskiej społeczności miasta, jak i ukraińskiej publiczności” - powiedział rzecznik festiwalu Andrzej Leusz.

Przegląd „Pod Wysokim Zamkiem” jest częścią festiwalu o tej samej nazwie, który obywa się co roku we Lwowie. Widzowie w Iwano-Frankiwsku zobaczą 25 filmów. Gościem specjalnym jest aktorka Sonia Bohosiewicz. W czwartek zagra tu ona koncert „10 sekretów Marilyn Monroe”.

Pierwszym obrazem, który obejrzeli goście festiwalu, były „Powidoki” Andrzeja Wajdy. „W ten sposób organizatorzy pragną uczcić pamięć zmarłego w 2016 roku reżysera” - mówiła wcześniej pomysłodawczyni festiwalu Barbara Pacan.

W ramach festiwalu widzom zaprezentowane zostaną znane i nagradzane polskie produkcje filmowe m.in. „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego, „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy oraz „Czerwony pająk” Marcina Koszałki.

Przeglądowi towarzyszy szereg wydarzeń związanych z tematyką filmową. Organizatorzy zapraszają na nocny maraton filmowy „Noc w kinie”, koncerty polskiej muzyki filmowej w aranżacji jazzowej oraz inne przedsięwzięcia.

„Pod Wysokim Zamkiem” organizuje Konsulat RP we Lwowie we współpracy z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. Impreza potrwa do 19 listopada.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Wojciecha Jankowskiego z "Kuriera Galicyjskiego".

PAP/ho


Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt