Logo Polskiego Radia
Print

Moskwa: Polonia pamięta o Niepodległości

IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.11.2017 15:30
  • W Moskwie Polonia uczciła Święto Niepodległości. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
W Moskwie Polonia uczciła Święto Niepodległości śpiewając patriotyczne pieśni i recytując wiersze
Zdjęcie ilustracujneZdjęcie ilustracujnePAP/Jacek Turczyk

Wiersze i pieśni patriotyczne, konkurs recytatorski i utwory Fryderyka Chopina złożyły się na program obchodów Święta Niepodległości zorganizowanych w sobotę przez organizację Dom Polski w Moskwie. W spotkaniu wzięła udział moskiewska Polonia.

Otwierając uroczystość, szefowa Domu Polskiego Ewelina Szyszkowa podkreśliła, że uczestnicy stawili się liczniej, niż oczekiwano. Ta obecność – jak zauważyła – oznacza, "że Polska istnieje i że niepodległość Polski dotyczy nas wszystkich".

Na uroczystości w sali przy moskiewskiej Katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny było wiele młodzieży. O obozach letnich spędzonych w Polsce i odwiedzinach w polskich miastach opowiadali ze sceny uczniowie szkół średnich. Pieśni, wiersze i wspomnienia poświęcone były wydarzeniom historycznym ważnym dla polskiej tradycji niepodległościowej – od powstania kościuszkowskiego do powstania warszawskiego.

- Moi przodkowie byli uczestnikami powstania kościuszkowskiego, byli zesłani na Syberię. Dwa stulecia czekaliśmy na niepodległość, na wolność naszej ojczyzny. Staraliśmy się zachować nasze tradycje przez pokolenia - powiedziała członkini Domu Polskiego Olga Estrich.

Losy jej przodków ułożyły się tak, że choć jej babcia urodziła się w Polsce, w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości, to teraz rodzina znów żyje w Rosji. - Mieszkamy w Rosji, nie w Polsce, ale mówimy po polsku, chodzimy do kościoła, pamiętamy o tych czasach, kiedy nasi przodkowie czekali na niepodległość - powiedziała pani Olga.

Obchody w tym roku planowane były jako skromniejsze i mniej oficjalne. Jednak, jak mówiła Szyszkowa, przyciągnęły wielu członków polskiej społeczności. - To oznacza, że Polacy i ludzie polskiego pochodzenia chcą być w tej kulturze i chcą obchodzić to święto, które obchodzą wszyscy Polacy powiedziała szefowa Domu Polskiego.

IAR/PAP/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt