Logo Polskiego Radia
Print

Odsłonięto odnowione nagrobki na cmentarzu na Rossie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 12.09.2017 18:04
  • Odnowiono polskie nagrobki na cmentarzu na Rossie. Relacja Kamila Zalewskiego mp3
Odnowiono je ze środków Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie oraz Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie
Mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego na cmentarzu na Rossie w Wilnie.
Zdjęcie ilustracyjneMauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego na cmentarzu na Rossie w Wilnie. Zdjęcie ilustracyjneWikimedia Commons/Albertus teolog

Na cmentarzu na Rossie w Wilnie odbyło się uroczyste odsłonięcie dwóch odrestaurowanych pomników. Zostały one odnowione ze środków Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie imienia profesora Jana Nielubowicza oraz pieniędzy zebranych między innymi przez Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie.

Wiceprezes Stowarzyszenia Dariusz Żybort zaznacza, że odsłonięcie pomników na grobach lekarzy: Feliksa Rynkiewicza i Kazimierza Selwanowicza jest okazją, aby jeszcze raz przekonać się o tym, że na wileńskiej Rossie jest pochowanych wielu znanych Polaków. "Profesor Feliks Rynkiewicz jako pierwszy w Polsce i na Litwie zaczął używać stetoskopu, z którego lekarze korzystają do dzisiaj, a to jednak było na początku XVIII wieku" - powiedział Polskiemu Radiu Dariusz Żybort.

Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie w akcję zbiórki pieniędzy na odrestaurowanie grobów lekarzy na wileńskiej Rossie zaangażowało się po raz pierwszy dwa lata temu. W tym roku polscy lekarze z Litwy zorganizowali dwie kwesty. W jednej z nich wzięli udział uczniowie z wileńskiej szkoły imienia Szymona Konarskiego.

Cmentarz na Rossie w Wilnie powstał na początku XIX wieku. Spoczywa na nim wielu wybitnych przedstawicieli polskiej nauki, kultury i sztuki. W mauzoleum "Matki i Serca Syna" zostało w 1936 roku pochowane serce marszałka Józefa Piłsudskiego. Cmentarz został zamknięty dla pochówku w latach 60. XX wieku. Od tamtej pory wiele nagrobków zostało zniszczonych i zdewastowanych.

Relacja Kamila Zalewskiego.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt