Logo Polskiego Radia
Print

Młodzi Polacy z Polski i Litwy sprzątali Rossę

IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.08.2017 17:02
Harcerze z Wileńszczyzny i młodzież z Polski tradycyjnie sprzątali cmentarz wojskowy na Rossie w Wilnie
Mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego na cmentarzu na Rossie w Wilnie.
Zdjęcie ilustracyjneMauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego na cmentarzu na Rossie w Wilnie. Zdjęcie ilustracyjneWikimedia Commons/Albertus teolog

Porządki, w których udział wzięło około 40 osób to część przygotowywań do obchodów Święta Wojska Polskiego. - Nasze porządki sprowadzały się głównie do pielenia. Wyrwaliśmy dwa kontenery trawy - powiedział instruktor Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, dyrektor polskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie Adam Błaszkiewicz.

Sprzątanie cmentarza wojskowego na Rossie, gdzie m.in. spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego, jest tradycją wśród wileńskich harcerzy. Od dwóch lat przed 15 sierpnia pomagają im chłopcy z klubów prowadzonych przez Opus Dei.

- Ta nasza praca to jest oddanie hołdu tym, którzy zginęli, byśmy mogli być Polakami i chrześcijanami. To jest też obcowanie z tymi, którzy tu spoczywają, i nawiązywanie kontaktów z harcerkami i harcerzami z Wilna - powiedział kierownik polskiej grupy, wicedyrektor Ośrodka Akademickiego Rejs ze Szczecina Paweł Błażewicz.

Sprzątanie Rossy zakończyło pobyt grupy wolontariuszy z Warszawy, Krakowa, Szczecina i Torunia na Wileńszczyźnie.

Przez dwa tygodnie młodzież pracowała przy kościołach w Butrymańcach i Podborzu w rejonie solecznickim. Chłopcy odnawiali pomniki, malowali bramy, dzwonnicę, krzyże. Pomagali też w pracach porządkowych rodzinom wielodzietnym, osobom samotnym, przeprowadzili dla dzieci z Butrymańc zajęcia z chemii i fizyki, warsztaty dziennikarskie.

- Głównym celem, jaki przyświeca działalności naszych klubów, jest świętość w życiu codziennym. Bycie świętym może przyjmować wiele postaci, ale wszystkie one sprowadzają się do jednego – czynienia dobra - mówi Błażewicz.

Obóz młodzieży z klubów prowadzonych przez Opus Dei odbył się na Litwie po raz trzeci.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt