Logo Polskiego Radia
Print

Żytomierz: 80. rocznica akcji polskiej NKWD

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 11.08.2017 15:50
  • W Żytomierzu na Ukrainie odbyły się uroczystości poświęcone 80 rocznicy akcji polskiej NKWD. Relacja Pawła Buszko
Przy pomniku ofiar stalinowskich czystek odprawiono ekumeniczną modlitwę z udziałem księży prawosławnych i katolickich
Wikipedia/domena publiczna

W Żytomierzu na Ukrainie odbyły się uroczystości poświęcone 80 rocznicy stalinowskich represji. W ramach tzw. akcji polskiej NKWD w latach 1937 - 1938 na ówczesnych terenach ZSRR zamordowano ponad 100 tysięcy Polaków. Przy miejscowym pomniku ofiar stalinowskich czystek odprawiono ekumeniczną modlitwę.

Za ofiary komunistycznej zbrodni modlili się księża prawosławni i katoliccy. Uroczystości odbyły się w miejscu stalinowskich egzekucji i pochówków około 20 tysięcy osób.

Wśród nich spoczywa ponad 6 tysięcy Polaków - tłumaczy Wiktoria Laskowska-Szczur. prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.

Jak podkreśla, na Żytomierszczyźnie, praktycznie nie ma polskiej rodziny, której by nie dotknęła ta tragedia. Szefowa miejscowego związku Polaków dodaje, że opowiadano jej, że w Żytomierzu, pod koniec lat 30 - tych nie było poranka, aby nie opłakiwano bliskich zamordowanych przez komunistów. Wiktoria Laskowska-Szczur wyjaśnia, że również jej dwóch dziadków rozstrzelano w ramach akcji polskiej NKWD w 1937 roku.

Wśród ofiar stalinowskiego reżimu, w Żytomierzu pochowani są także Ukraińcy, oraz przedstawiciele innych narodowości.

Tzw. akcję polską rozpoczął rozkaz podpisany 11 sierpnia 1937 roku przez komisarza ludowego NKWD Nikołaja Jeżowa.

Z dokumentów NKWD wynika, że zamordowano wówczas ponad 111 tysięcy Polaków niemal 29 tysięcy skazano na pobyt w łagrach, ponad 100 tysięcy deportowano - do Kazachstanu i na Syberię.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt