Logo Polskiego Radia
Print

Tysiące Amerykanów na dniu otwartym polskiej ambasady

IAR / PAP
Dariusz Adamski 14.05.2017 09:07
  • Tysiące Amerykanów poznawały wczoraj historię Polski, słuchały muzyki Paderewskiego i próbowały naszej narodowej kuchni. W Waszyngtonie po raz kolejny odbył się dzień otwarty polskiej ambasady. Relacja Jana Pachlowskiego (IAR)
Tysiące Amerykanów poznawały wczoraj historię Polski, słuchały muzyki Paderewskiego i próbowały naszej kuchni
Pracownicy ambasady Polski w Waszyngtonie podczas dnia otwartego placówkiPracownicy ambasady Polski w Waszyngtonie podczas dnia otwartego placówkiEmbassy of Poland US‏Konto zweryfikowane @PolishEmbassyUS

W Waszyngtonie po raz kolejny odbył się dzień otwarty polskiej ambasady.

Odwiedzając polską placówkę dyplomatyczną Amerykanie mogli się przenieść w czasy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzycy i aktorzy wcielili się w postacie Ignacego Paderewskiego, jego żony Heleny oraz księcia Lubomirskiego.

Goście mogli podziwiać przedwojenne plakaty i oglądać na mapach jak zmieniały się granice naszego kraju. "Nie miałem pojęcia, że Polska na 120 lat zniknęła z mapy. "To dla nas pierwsza okazja by obejrzeć ambasadę. Ten budynek jest piękny. Dowiedzieliśmy się wiele o polskiej historii i kulturze" - mówili Amerykanie, którzy mogli także spróbować polskich ciast oraz pierogów.

Przebrani w stroje z lat 20-stych pracownicy ambasady rozdawali biało-czerwone flagi oraz materiały o historii Polski i promujące nasz kraj.

Kierownik wydziału kultury, nauki i informacji ambasady RP Sławomir Zagórski tłumaczy, że celem imprezy było przygotowanie do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. "Polska zawdzięcza wiele Stanom Zjednoczonym jeśli chodzi o odzyskanie niepodległości. Dlatego możemy mówić Amerykanom, że także dzięki nim znów znaleźliśmy się na mapie" - podkreśla dyplomata. . Dzień otwarty ambasady RP w Waszyngtonie odbywał się w ramach dni otwartych Unii Europejskiej.

dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt